церковні дзвони1808 - 1939
Історія починається з міста Калуша

 

Наша ливарня була започаткована в Калуші в 1808 році Михайлом Фельчинським. З часів створення майстерня працювала безперервно за винятком воєнних часів. І тільки родинна пристрасть до дзвонарського мистецтва дозволила вижити та зберегти понад двухсотлінтій досвід. По відновленню незалежності Польщі Ян Фельчинський, правнук Михайла в 1948 році відновив дільність ливарні в Перемишлі і провадив її до 1979 року. Кожного разу людвісарський досвід передавався з покоління в покоління. Сьогодні ливарню очолює правнук Яна – Петро Ольшевський. Відлиті нашою майстернею дзвони вже понад 200 років захоплюють своїм звучанням цілий світ.

Створення двону та початки людвісарства сягає в далеку давнину. Християнська релігія, створивши дзвін як урочистість, призвела до швидкого розвитку цієї галузі ремесла, і в загальному як мистецтва. З часом в цілому світі появились тендітні дзвіниці, прекрасні в своїх інтер’єрах з красивими інструментами, прославляючи славу Божу. Саме сімейною реліквією родини Фельчинських варто б було назвати їхню промислову працю впродовж восьми поколінь, котра започаткувалась в м.Калуш,  яке сьогодні є українським містом, розташоване в Івано-Франківській області. В 1808 році Михайло Фельчинський відкрив першу ливарню дзвонів в цій частині Європи. Досвід роботи ймовірно набрав в німецьких та італійських майстрів-ливарів, котрі на той момент перебували на території  Галичини. В 1866 році після смерті Михайла, його діяльністю займались чотири його сини з двох шлюбів, а пізніше й онуки: Степан, Ян і Джозеф (з першого шлюбу), разом з Каземіром, Людвіком, Михайлом, Яном і Каєтаном (з другого шлюбу).

 

церковні дзвони

церковні дзвони

церковні дзвони

церковні дзвони

 

1948-2010рр.

Перемишль – ливарня дзвонів в Польщі.

церковні дзвониЗасновником ливарні дзвонів в Перемишлі був Ян Фельчинский, правнук Михайла Фельчинського ( з першого шлюбу). Ян Фельнчинський помер в 1979 році. Всі свої 80 років він присвятив ливарні дзвонів. Спочатку, проти волі батька поступити до університету, вчився і працював в Калузькій фірмі у родичів, а з роками практики відкрив власну фірму в м.Станіславове, тепер Івано-Франківськ. Повільно насуваюча економічна криза міжвоєнного періоду однак змусила його закрити фірму, і у зв’язку з отриманням повістки до війська, віднайшов себе врешті в Перемишлі. Тут, в 1948 році відновив діяльність ливарні дзвонів на вул. Словацького,46 під назвою «Ливарня і ремонт дзвонів Яна Фельчинського». Серед його робіт, котрі були нагороджені на місцевих і міжнародних ярмарках (Познань, Флоренція), був знаменитий дзвін Gratia Dei, вагою понад 7 тонн, а також меморіальні дошки, і що найцікавіше, статуя ведмедя на перемишлянському фонтані – символ міста. Під кінець 70-х років, навиків і майстерності п.Яна навчились чоловіки його онучок. Одним з найбільших дзвонів, зроблених по смерті Яна Фельчинського є Владислав (2000р.) вагою 9,5 тонн для костела св.єп.Владислава з Гельньова в Варшаві. Ще один дзвін, вагою в 5 тонн, Божа Марія, досконала копія XVI-столітнього дзвону з Ясної Гори, з’явився в 2001 році з нагоди 600-ліття Ясної Гори.  З 2010 року сімейна реліквія ливарні дзвонів продовжує свою діяльність, і займається нею Петро Ольшевський, правнук Яна Фельчинського.

церковні дзвони

церковні дзвони

церковні дзвони

церковні дзвони

2010р. – Сьогодення

Майстерня ливарні дзвонів Яна Фельчинського

Ливарня, якою займається правнук Яна Фельчинського, офіційно набула назву «Pracownia Ludwisarska Jana Felczyńskiego». Останні роки принесли фірмі багато важливих і перспективних проектів. Ми зосереджені на динамічному розвитку в дослідженні дзвонів і роботи в їх звучанні. Сьогодні Петро Ольшевський – нинішній власник, здобув навики під наглядом свого батька Вальдемара – майстра ливарні дзвонів, може похвалитись наступними досягненнями:

В останніх роках особлива увага приділяється якості звучання дзвону, в результаті чого створено новий шаблон (ребро) дзвону, якість якого значно вища, ніж в попередньо використаних.  Таким чином, з інтенсивною роботою над виготовленням дзвону Св. Яна Павла ІІ для Королівського Собору на Вавелю, новий шаблон отримав назву – Королівський, серії Royal Bells.

Докладніше про новий шаблон можна прочитати тут

 

церковні дзвони

 

 

А чи знаєш, що…

Найбільший дзівн відлитий в нашій майстерні важив понад 10 тон!

 

Новеньке в галереї…